Jak przyszyć naszywkę?

przyszywanie naszywki

Naszywki to jedna z najłatwiejszych i najskuteczniejszych metod naprawiania ubrań, które przetarły się lub przedziurawiły. Jednak dzisiaj naszywki mają znacznie więcej zastosowań, a jednym z nich jest personalizacja ubrań, toreb czy plecaków. Wykorzystujemy je w celu tworzenia artykułów reklamowych, jak również wyrażania swojego indywidualizmu czy pasji. Aby odpowiednio się sprawowały i estetycznie wyglądały, naszywki powinny zostać umieszczone w staranny sposób. Zobacz, jak przymocować je do tkaniny.

Zgromadź potrzebne materiały

Bez względu na to, czy naszywkę będziesz umieszczać celem zamaskowania skazy w odzieży, czy w ramach dekoracji ubrania, zgromadź potrzebne rzeczy. O ile wybierzesz naszywkę inną niż naprasowanka, będziesz też potrzebować nitki i igły do przymocowania jej to tkaniny (naprasowanki mają warstwy termofolii, które przyczepiają się pod wpływem ciepła). Dobrze jest też mieć kilka szpilek, które pomogą Ci ustabilizować naszywkę podczas szycia.

Wybierz odpowiednie miejsce

Jeśli naszywkę umieszczasz w celach dekoracyjnych, zastanów się, gdzie będzie najlepiej pasowała. Możesz ją przypiąć szpilką, aby zobaczyć, jak będzie wyglądać przed przyszywaniem. Ważne jest, aby miejsce było płaskie i łatwo dostępne. Np. trzeba mieć na uwadze to, że na kolanie może odpadać, pod wpływem zginania i prostowania nogi. Sprawdź też, czy naszywka nie krępuje ruchów po przypięciu jej na wybranym fragmencie odzieży.

Przygotowanie do szycia

Przewlecz nić przez igłę, zawiąż na końcu supełek. Jeśli tkanina jest gruba, możesz użyć znacznika do tkanin, aby zaznaczyć miejsce, w którym chcesz umieścić naszywkę. To pomoże Ci równo poprowadzić szwy.

Przyszywanie

Przytrzymując naszywkę w wybranym miejscu, wprowadź igłę od spodu tkaniny tak, aby wyszła na górze, łącząc tkaninę z naszywką. Przezuj igłę przez krawędź naszywki, a następnie wprowadź ją z powrotem do tkaniny. Kontynuuj ten proces aż dookoła naszywki, dbając o regularność szwów. Staraj się utrzymać równą odległość między szwami, aby efekt był estetyczny i trwały.

Wykończenie

Kiedy dojdziesz do końca, zrób kilka małych szwów w tym samym miejscu, aby zabezpieczyć nić. Potem przeciągnij igłę przez ostatni szew, zrób supełek i ostrożnie obetnij nić. Pamiętaj, że solidne zakończenie szwu wpływa na stabilność naszywki.

Przyszywanie naszywki nie jest trudne, ale wymaga wybrania odpowiedniego produktu i przymocowania go z pomocą nici do tkaniny. Trzeba więc odpowiednio się do tego przygotować, wybierając igłę, mocną nić, a także samą naszywkę. Rozmiarem i kształtem powinna ona pasować do miejsca, w którym zamierzasz ją zamocować – wcześniej upewnij się, że jej obecność nie będzie krępowała Twoich ruchów.