Co to jest haft?

Co-to-jest-haft

Haft to słowo pochodzące z języka niemieckiego i w dosłownym tłumaczeniu oznacza spojenie, ale powszechnie słowo to znane jest jako metoda ozdabiania tkanin, która polega po prostu na wyszywaniu wzorów na materiałach. Czym różni się haft tradycyjny od komputerowego i jakie są rodzaje haftów?

Zdobienie ubrań jest niemal tak stare, jak cywilizacje. Ozdabianie ubrań było popularne już w starożytności, choć każde plemię i region stosowało do tego własne, unikalne metody. W Europie, już w XI wieku powstało hafciarstwo jako rzemiosło artystyczne, które zajmowało się tworzeniem prostych wzorów tak i na ubraniach, jak i na płótnie. W XVIII wieku ręczne wyszywanie zaczęło być powoli wypierane przez maszyny, co znacznie przyspieszało wykonanie zdobień.

Rodzaje haftów tradycyjnych

Hafty można podzielić na kilka kategorii – lekkie, które wykonuje się lnianymi nićmi na płótnie oraz ciężkie, które zdobią grube materiały. Podstawową zasadą haftu jest wykonanie ozdobnego wzoru, który będzie się odznaczał na tkaninie.

Tradycyjny, ręczny haft można podzielić na cztery kategorie:

  • haft płaski;
  • haft wypukły;
  • haft nakładany;
  • haft ażurowy.

Współcześnie coraz więcej ozdób na ubraniach wykonuje się metodą maszynową, która pozwala na stworzenie nieco bardziej precyzyjnych wzorów w dość krótkim czasie. Taki haft nazywa się haftem komputerowym.

Haft komputerowy – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Haft komputerowy jest współcześnie najpopularniejszą metodą zdobienia odzieży czy tekstyliów. To nic innego, jak wyszywanie nićmi przy użyciu maszyny hafciarskiej, która jest sterowana za pomocą komputera.

Taka maszyna charakteryzuje się przede wszystkim dużą szybkością i możliwością haftowania jednocześnie kilkoma kolorami nici. To właśnie to sprawia, że przy jej użyciu można wykonać znacznie więcej haftów w krótszym czasie.

Do czego stosuje się haft komputerowy?

Haft komputerowy uważany jest za jeden z najtrwalszych rodzajów haftów, a przy tym jest niezwykle opłacalną formą znakowania tak i ubrań, jak i tekstyliów. Hafty maszynowe są odporne na detergenty, pranie w wysokich temperaturach, jak i prasowanie, co sprawia że ten rodzaj haftu chętnie jest wykorzystywany w branży hotelarskiej na przykład do personalizacji ręczników czy szlafroków.

W hafcie komputerowym stosuje się również różnego rodzaju nici, dzięki czemu efekt może być dobrany zarówno do identyfikacji wizualnej firmy, jak i tworzyć niepowtarzalne dzieło sztuki. To sprawia, że jest on także ceniony w produkcji materiałów reklamowych, ale też i przy tworzeniu ubrań nadając im niepowtarzalny wygląd.

Czy haft komputerowy można wykonać na każdym materiale?

Wysoka trwałość haftów oraz jego przestronne zastosowanie sprawia, że haft komputerowy można stosować praktycznie na każdym materiale. Pozostaje jednak pytanie – czy warto. Niektóre materiały, takie jak ortalion po zastosowaniu haftu mogą stracić swoje wyjątkowe właściwości. W takich wypadkach lepiej jest wykonać specjalną naszywkę, którą można umieścić w wybranym miejscu wykorzystując metodę naprasowania.

Haft komputerowy zdecydowanie najlepiej sprawdzi się do zdobienia tekstyliów – tak obrusów, jak i poszewek, zasłon czy pościeli. Popularny jest także haft na ręcznikach i szlafrokach, ponieważ jest wyjątkowo trwały i odporny na częste pranie.