Co to jest haft komputerowy?

Co to jest haft komputerowy?

Haft komputerowy – Co to jest?

Haft to  jedna z najtrwalszych i najbardziej efektownych metod znakowania odzieży i tekstyliów reklamowych. W odróżnieniu od nadruków typu flex czy flock haft zapewnia stałe związanie z tkaniną, dzięki czemu napis nie kruszy się, nie odkleja, nie roluje i nie zmienia swojej pierwotnej formy.

Obecnie w szerokorozumianej branży reklamowej miejsce klasycznego haftu maszynowego zajął haft komputerowy. Co to jest haft komputerowy? Dlaczego jest tak bardzo popularny?

Haft komputerowy

Haft komputerowy polega na zwykłym haftowaniu nićmi, ale przy pomocy specjalnie zaprojektowanej w tym celu maszyny hafciarskiej sterowanej komputerem. Urządzenie pozwala na jednoczesne haftowanie kilkoma kolorami nici, co przekłada się na szybkość realizacji zamówień, przy jednoczesnej możliwości realizacji projektów o zróżnicowanym stopniu skomplikowania. Co jeszcze wyróżnia haft komputerowy?

Haft komputerowy – jak sama nazwa wskazuje – korzysta z oprogramowania komputerowego. Pod tym względem proces haftowania można porównać do druku cyfrowego – posiadanie cyfrowego wzoru haftu bądź druku przekłada się na:

  • szczegółowe odwzorowanie projektu na każdej sztuce,
  • możliwość zamówienia dodruku w późniejszym czasie,
  • możliwość praktycznie bezkosztowej modyfikacji projektu,
  • możliwość zlecenia haftu projektu wykonanego w popularnym programie graficznym.

Fakt, iż hafciarka komputerowa jest sterowana przez specjalny program oferuje bardzo dużą swobodę pod względem realizacji projektów z plików o różnych formatach. Dodatkowo haft komputerowy pozwala na personalizację poprzez haftowanie imion i liczb.

Ile kosztuje haft komputerowy?

Cena usługi jest kalkulowana indywidualnie w oparciu o szereg zmiennych, które definiują każdy projekt. Do najważniejszych należą m.in.:

  • stopień skomplikowania wzoru,
  • ilość uderzeń igły na cm2 (a więc dokładność odwzorowania projektu na tkaninie),
  • realizowany nakład.

Koszt haftu komputerowego można obniżyć poprzez zastosowanie tła z filcu zamiast tła haftowanego. Filc pozwala na estetyczne odwzorowanie projektu, jednocześnie oferując wysoką trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne.