Jak dbać o haft?

Jak-dbać-o-haft

Haft jest dość specyficzną ozdobą ubrań, która wymaga także właściwego traktowania. To, jak o niego dbać zależy zarówno od materiału, na jakim się znajduje jak i od metody, jaką został wykonany. Jak zatem pielęgnować tkaniny z haftem?

Haft haftowi nierówny – tak i ten komputerowy, jak i tradycyjny. Nie chodzi tu tylko o wielkość samej ozdoby, ale też i rodzaj nici, jakie zostały do niego użyte, a także sam materiał, na którym został wykonany. Właściwa pielęgnacja tkanin, które zostały ozdobione wzorami może zatem przysporzyć nieco problemów.

Jak prać materiały z haftem?

Najbezpieczniejszą metodą prania materiałów haftowanych jest oczywiście pranie ręczne. Trudno jednak zadbać w ten sposób o wszystkie ubrania, które mają choć jeden ornament. Pranie ręczne stosuje się zatem przede wszystkim do ręcznych haftów, które na skutek wirowania mogą ulec uszkodzeniu.

Większość haftów – w tym także komputerowych – jest odporna tak na detergenty, jak i sam proces odwirowywania. Decydując się zatem na pranie, należy kierować się tym, co jest na metce. Inaczej bowiem pierze się bawełnę, która w zależności od splotu może być prana nawet w temperaturze 90o, a inaczej wiskozę, która preferuje raczej letnią wodę nie przekraczającą 40o.

Jak prać haft komputerowy?

W przypadku haftu komputerowego dbanie o czystość, jak i higienę materiału jest znacznie łatwiejsze. Metodę tą stosuje się do oznaczania ręczników, które można poddać nawet temperaturze 95o, dzięki czemu są one właściwie zdezynfekowane.

Ten wyjątkowy haft nie tylko nie ulega uszkodzeniu mechanicznemu, ale też i nie traci swoich wyjątkowych kolorów, dlatego jest najlepszym rozwiązaniem tak i dla branży gastronomicznej, jak i hotelarskiej, gdzie ręczniki i szlafroki tego typu zabiegom poddawane są stosunkowo często.

Jakie środki stosować do prania haftów?

W przypadku haftów komputerowych, które są trwałe, nie ma znaczenia to, jakie detergenty zostaną wykorzystane do prania. Są one odporne także na środki odplamiające nie tracąc przy tym swojego żywego koloru.

Wybierając zatem środki do prania, takie jak proszki, płyny czy kapsułki, większą uwagę należy zwrócić na rodzaj materiału, na którym znajduje się haft, aby zachował on swoją sprężystość i właściwości.

Jak prasować hafty?

Właściwa pielęgnacja materiałów z haftem nie ogranicza się tylko do prania – często wymaga także prasowania. Jak to zrobić, aby nie uszkodzić delikatnego haftu? Przede wszystkim należy używać tylko niskich temperatur, a spód deski wyłożyć miękką ściereczką, pieluchą tetrową lub ręcznikiem. Zabieg ten stosuje się przede wszystkim w przypadku haftów wypukłych, aby nie straciły one swojego kształtu.

Materiały, które są pokryte haftem prasuje się także po lewej stronie, tak aby żelazko nie najechało na sam haft.

Dbanie o materiały haftowane, szczególnie te wykonane techniką komputerową, są stosunkowo proste – należy stosować się do zaleceń, jakie znajdują się na metce. Dzięki temu wzór nie tylko zachowa swój kolor i kształt, ale przede wszystkim nie ulegnie uszkodzeniu.