Jak usunąć nadruk z koszulki?

Jak-usunac-nadruk-z-koszulki

Nadruki na ubraniach cieszą się dużą popularnością – nadają im unikalnego wyglądu, który pozwala wyróżnić się z tłumu. Są również świetnym dodatkiem na różne okazje – imprezy, czy święta. Z czasem jednak nawet najbardziej dopasowany wzór może się znudzić, albo po prostu sprać, przez co koszulka na długo ląduje na dnie szafy. A gdyby tak usunąć nadruk nadając ubraniom drugie życie?

Usunięcie nadruku z ubrania jest możliwe, choć jest to czynność, którą należy przeprowadzić rozważnie. Zbyt pochopne i przede wszystkim nieprzemyślane metody mogą bowiem sprawić, że nadruk zamiast zejść pozostanie na koszulce na zawsze, ale w takim stanie, który będzie tylko szpecił.

Czy można usunąć nadruk nie niszcząc materiału koszulki lub bluzy?

To, czy materiał ulegnie uszkodzeniu w dużej mierze zależy od jego jakości. Te lepsze, wykonane z dobrej jakości tkanin choć mogą ulec lekkiemu uszkodzeniu, ale wciąż zachowają swoją sprężystość. Te najtańsze mogą natomiast utracić zarówno swój kolor, jak i ulec pewnym drobnym uszkodzeniom.

Aby zachować kolor oraz fason ubrania także i po zdjęciu nadruku, cały proces należy przeprowadzić bardzo uważnie i zastosować tylko właściwe środki. Nie usuwamy nadruków z wykorzystaniem ostrych narzędzi takich jak nóż, żyletka czy nożyczki, nie można robić tego także papierem ściernym bez wcześniejszego rozgrzania samego nadruku.

Niektórzy stosują do usuwania nadruków metodę na żelazko – polega ona na przyłożeniu papieru do pieczenia, a następnie potraktowanie go żelazkiem w miejscu nadruku. Metoda ma tyle samo plusów, co minusów – zdarza się, że nadruk znika z ubrań bez problemu, ale w wielu przypadkach rozmazuje się na powierzchni materiału, co sprawia że jest jeszcze trudniejszy do usunięcia. Powodem jest przede wszystkim źle dobrana temperatura, jak i zbyt gwałtowne ruchy.

Metody chemiczne usuwania nadruków

Do najbezpieczniejszych metod usuwania nadruków z ubrań zalicza się metody chemiczne. Przed użyciem specjalnych środków, które można zakupić w sklepie z chemią gospodarczą warto przetestować je na niewidocznym fragmencie ubrania – każda tkanina może bowiem reagować na takie detergenty w inny sposób – odbarwiać się lub tracić na sprężystości.

Gumowe nadruki na ubraniach usuwa się rozpuszczalnikiem, który aplikuje się na powierzchnię nadruku, a następnie usuwa mechanicznie podważając go. Ślady kleju, które wciąż będą widoczne wystarczy zmyć zmywaczem do paznokci lub spirytusem.

Jak usunąć zniszczone naklejki z ubrań?

O ile usunięcie całych naklejek jest stosunkowo proste, najczęstszym powodem usuwania naprasowanek są ich uszkodzenia mechaniczne. Wykruszają się, przez co przestają być estetyczne. Potraktowanie ich płynem do usuwania nadruków może prowadzić do odbarwienia materiału, ale także i do jego uszkodzenia, dlatego w tym wypadku lepiej sprawdzą się metody mechaniczne.

Pozostałość nadruku rozgrzewamy delikatnie suszarką do włosów, a następnie je odrywamy. W przypadku większych fragmentów można to zrobić ręcznie, natomiast te mniejsze i bardziej uciążliwe lepiej jest potraktować nożykiem.

Usunięcie nadruków z koszulki jest możliwe, choć z pewnością może wymagać więcej pracy, ale przede wszystkim – zastosowania właściwych środków, które nie zniszczą materiału.

Co po usunięciu nadruku?

Po usunięciu nadruku warto pomyśleć o ponownym ozdobieniu koszulki. Patrząc na ilość opcji na rynku, najlepszą wydaje się haft. Trwałość tego sposobu i estetyka wykonania sprawi że będziesz mógł długo się cieszyć znakowaniem koszulki.