Jak wyprasować haftowane ubrania?

jak wyprasowac haftowane ubrania

Haftowane ubrania świetnie prezentują się w różnych zestawach i stanowią ważny element każdej garderoby. Haft jest jedną z najlepszych technik zdobniczych, bo gwarantuje solidność naniesionego napisu czy grafiki, a także jego doskonałą jakość nawet po dłuższym czasie. Aby faktycznie tak było, trzeba nieco uwagi poświęcić na pielęgnację odzieży z haftem. Oto nasze wskazówki dotyczące prawidłowego prasowania.

Prasowanie haftowanych ubrań może być nieco pracochłonne, ale konieczne dla zachowania ich piękna. Nieodpowiednie prasowanie – zbyt wysokie temperatury, nierówna nawierzchnia może nieodwracalnie uszkodzić haft, powodując jego zniszczenie, rozciągnięcie, utratę koloru a nawet rozerwanie. Dlatego konieczne jest poznanie technik prasowania, które wyprostują materiał, a zarazem utrzymają go w doskonałej kondycji.

Przygotowanie do prasowania – znajdź odpowiednie miejsce

Zanim zaczniesz prasować haftowane ubranie, zapoznaj się dokładnie z zaleceniami producenta. Na metce znajdziesz informacje dotyczące samego materiału, jak również techniki haftu wraz ze wskazówkami na temat tego, jak prawidłowo je prasować. Zrozumienie, z jakim materiałem masz do czynienia, pozwoli Ci znaleźć idealne podłoże do rozłożenia bluzy, koszulki czy spodni oraz odpowiednie skonfigurowanie żelazka (głównie jego mocy). Bawełna, jedwab, len, wełna… każda tkanina ma inne wymagania pielęgnacyjne i tylko prawidłowe ich przestrzeganie pozwala uzyskać najlepsze efekty z zachowaniem jakości haftu na długi czas.

Prasowanie – kilka praktycznych porad i wskazówek

Prasowanie haftowanego ubrania powinno zawsze odbywać się na odwrocie (na tzw. lewej stronie), z haftem skierowanym w dół. Najlepiej jest umieścić czystą, suchą, białą tkaninę lub ręcznik między prasowany materiał z haftem a deskę do prasowania. To pomoże chronić haft przed bezpośrednim kontaktem z gorącym żelazkiem, które mogłoby spowodować jego deformację czy roztopienie.

Dlatego tak ważne jest ustawienie żelazka na odpowiednią temperaturę. Dla większości tkanin najlepsze są niskie ewentualnie średnie (programy do bawełny itp.). Zawsze sprawdzaj informacje na metkach producenta, aby uniknąć pomyłek.

Gdy zaczynasz prasować, delikatnie przesuwaj żelazko wzdłuż tkaniny, starając się unikać bezpośredniego dłuższego nacisku na obszary haftowane. Prasuj tylko tak długo, jak to konieczne, aby usunąć zmarszczki i zagięcia. Szczególnie zadbaj o precyzyjne złożenie ubrania i staranne umieszczenie go w szafie – na płasko lub może być na wieszaku. Ograniczy do ilość zagięć i marszczeń, a więc też częstotliwość prasowania.

Triki – to warto zastosować na haftowanych ubraniach

Jeżeli haftowane ubranie jest szczególnie delikatne, zamiast żelazka, możesz użyć parownicy. Parownica może delikatnie wygładzić zmarszczki bez narażania haftu na bezpośrednie działanie gorącego powietrza podczas prasowania.

Prasowanie haftowanych ubrań to zadanie, które wymaga ostrożności. Ustaw niższą temperaturę, a jeśli uznasz, że to i tak ryzykowne, lepiej zastosuj parownicę.