Jak dbać o haft na ubraniach?

haft-na-ubraniach

Haft na ubraniach to jeden z najskuteczniejszych i najtrwalszych sposobów znakowania tekstyliów. Metoda znajduje zastosowanie zarówno w szyciu i wykańczaniu odzieży firmowej, jak również użytkowej, komercyjnej. Masz bluzę, spodnie czy koszulkę z haftem? Zobacz, co należy zrobić, aby grafika czy napis jak najdłużej ładnie wyglądały i były dobrze widoczne.

Czytaj etykiety i metki ze wskazówkami producentów

Właściwa troska o haft zaczyna się od zrozumienia, jak pielęgnować materiał, na którym jest on umieszczony. Szukaj etykiet na ubraniach z instrukcjami dotyczącymi prania i suszenia. Jeżeli etykieta zaleca czyszczenie ręczne, lepiej przestrzegaj tej wskazówki, aby uniknąć zniszczenia haftu. Pod wpływem wysokich temperatur czy agresywnych środków stosowanych w praniu chemicznym może bowiem dojść do nieodwracalnego odbarwienia lub uszkodzenia napisu czy grafiki.

Ostrożne pranie – prosty sposób, by ochronić haft

Pranie jest jednym z tych procesów pielęgnacyjnych, które mogą uszkodzić haft – o ile są nieprawidłowo wykonywane. Na szczęście zazwyczaj wystarczy odwrócić ubranie na lewą stronę przed wrzuceniem do pralki. Zaleca się również korzystanie z siateczki na bieliznę (wkładać do niego bluzę czy spodnie), aby chronić haft przed bezpośrednim tarciem o bęben pralki. Najlepiej jest używać delikatnego detergentu i takiego samego trybu prania (zazwyczaj bez wirowania). 

Suszenie – unikaj słońca i suszarek bębnowych

Podobnie jak w przypadku prania, suszenie także może zniszczyć haft, jeśli odbywa się w sposób niezgodny z sugestiami producenta. Nigdy nie należy suszyć ubrań z haftem na słońcu ani w suszarce. Najlepsza metoda to suszenie na płasko na ręczniku, co pozwala uniknąć rozciągnięcia haftu.

Prasowanie – jak wysokie temperatury oddziałują na haft?

Haft może się zniszczyć pod wpływem zbyt wysokiej temperatury, dlatego zapewne zastanawiasz się, co z prasowaniem ubrań? Aby uniknąć uszkodzenia, przewróć ubranie na lewą stronę i używaj programów dla tkanin delikatnych (niskie temperatury). Jeśli to możliwe, użyj białej bawełnianej tkaniny – rozłóż ją na materiale i prasuj starannie.

Przechowywanie – czy w tym zakresie są jakieś zalecenia?

Przechowywanie jest równie ważne, co pranie i suszenie. Ubrania z haftem powinny być przechowywane płasko lub zawieszone na odpowiednich wieszakach. Unikaj składania w miejscach, gdzie jest haft. Mogłoby to spowodować jego deformacje, a nawet pęknięcia.

Naprawa, czyli co zrobić, gdy haft się uszkodzi?

Mimo troskliwej pielęgnacji, haft może ulec uszkodzeniu. W takim przypadku, zamiast pozbywać się ubrania, warto zainwestować w jego naprawę. Profesjonalny hafciarz lub krawiec może pomóc przywrócić pierwotne piękno twojego haftu. Alternatywą jest umieszczenie w uszkodzonym miejscu naszywki lub naprasowanki.

Haft dodaje ubraniom wyjątkowego charakteru i uroku. Jest stosowany także do znakowania odzieży reklamowej i firmowej. Przestrzegając powyższych kroków, możemy zwiększyć szansę na utrzymanie zdobionych w ten sposób ubrań w nienagannej kondycji i cieszyć się nimi przez długi czas.