Haft komputerowy czy nadruk?

Haft komputerowy czy nadruk

Gdy decydujesz się na znakowanie odzieży, musisz wybrać metodę, którą napis czy logo zostanie naniesione. Technik jest obecnie bardzo dużo, ponieważ rozwój cyfryzacji umożliwił też zastosowanie komputerów do projektowania i wykonywania nadruków. Gwarantuje to znacznie lepsze tempo znakowania nawet dużych ilości odzieży, w krótkim czasie i dobrej cenie. Zobacz, czym różni się haft komputerowy od nadruku i co warto wybrać.

Kwestię wyboru któregoś z systemów znakowania trzeba uzależnić od kilku czynników. Poniżej piszemy, co należy wziąć pod uwagę przy porównywaniu zalet i wad haftu komputerowego oraz nadruku.

Rodzaj materiału

Znakowaniu poddawane są różne tkaniny. Od cienkiej bawełny po grube frotte. W zależności od tego, czy znakujemy t-shirt, szlafrok czy ręcznik musimy dobrać właściwą metodą. Np. haft komputerowy będzie trwalszy, biorąc pod uwagę częstotliwość prania, suszenia, a nawet dezynfekowania produktów. Nie da się pominąć znaczenia estetycznego – logo obiektu noclegowego czy salonu SPA wyhaftowane prezentuje się bardziej luksusowo.

Stopień skomplikowania projektu

Haft sprawdza się bardziej w przypadku minimalistycznych napisów czy niewielkich logotypów, które nie są zbyt skomplikowane. Jeżeli masz zamiar wykonać coś kolorowe, w nietypowym kształcie i rozmiarze, marzą Ci się tonalne przejścia, niewielkie czcionki i małe detale – lepiej postaw na nadruk. Można nanieść go metodą sitodruku lub termodruku.

Ilość produktów do znakowania

Im więcej produktów do znakowania, tym większa potrzeba maksymalnego usprawnienia procesu i uzyskania dokładnie takich samych nadruków. Właśnie nadruk okaże się lepszy przy dużych nakładach – zapewni wierne odwzorowanie projektów, wysoką powtarzalność, precyzję i estetykę. Opłaca się indywidualnie przygotowywać matrycę, bo zostanie ona użyta wielokrotnie.

Lokalizacja logo czy napisu

Jeszcze jedna kwestia się liczy – miejsce, na którym nadruk ma zostać wykonany. Jeżeli jest ono trudno dostępny, tzn. mieści się na kieszonce, mankiecie to łatwiej będzie wykonać go przy pomocy nadruku. Trzeba mieć jednak na uwadze, że nawet najwyższej jakości nadruk może po jakimś czasie blaknąć, w przeciwieństwie do haftu komputerowego, który cechuje bardzo dobra trwałość. Z kolei nadruk lepiej radzi sobie ze skomplikowanymi projektami, małymi czcionkami i drobnymi grafikami z przejściami tonalnymi. Zazwyczaj stosuje się go do znakowania tkanin technicznych, wodoodpornych. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą koszulek z logo!